1. Wykonanie badań poszukiwawczych i inwentaryzacyjnych podziemi na obszarze Śródmieścia w mieście Hrubieszowie - Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze z siedzibą Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH – Kraków rozpoczęła w sierpniu 2016 prace mające na celu realizację ww. zadania
Zgodnie z pozytywnym wynikiem postępowania przetargowego prowadzonego przez Gminę Miejską Hrubieszów dotyczącego wyłonienia wykonawcy zadania obejmującego: „Wykonanie badań poszukiwawczych i inwentaryzacyjnych podziemi na obszarze Śródmieścia w mieście Hrubieszowie” Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze z siedzibą Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH – Kraków rozpoczęła w sierpniu 2016 prace mające na celu realizację ww. zadania.
Prace na terenie Śródmieścia odbywały się w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta” i są finansowane z dotacji, którą Gmina Miejska Hrubieszów otrzymała w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast”.
Z przeprowadzonych wizji lokalnych wiadomo już, że wyrobiska podziemne pod Hrubieszowem stanowią liczne zespoły obiektów posiadających swoją niepowtarzalność i specyfikę górniczą. Układ przestrzenny podziemnych komór i częściowo korytarzy prawdopodobnie związany był początkowo z systemem schronienia mieszkańców (ucieczkowym i obronnym) osady i miasta. Z czasem przekształcał się powoli w system nie głębokich, jednokondygnacyjnych składów komorowych, służących do magazynowania żywności, by w końcowej swojej fazie przyjąć postać przestrzennego układu głęboko sytuowanych, kilkukondygnacyjnych magazynów komorowych. Zazwyczaj te ostatnie posiadają sklepienia w postaci obudowy ceglanej. Obudowane wyrobiska podziemne, o znacznych gabarytach mogły też pełnić w przeszłości rolę arterii komunikacyjnotransportowych.
Trudno dziś oszacować liczbę, kubaturę i rozległość tego wielowiekowego, zmieniającego się układu górniczych wyrobisk podziemnych /komór i chodników/. Należy przypuszczać, że było ich kilkaset. Z czasem wiele z tych pustek mogła ulec samoczynnemu zawałowi, lub celowemu podsadzeniu względnie przebudowie. Specyfiką omawianych wyrobisk pod Hrubieszowem jest ich występowanie w postaci różnego rodzaju zgrupowań, łączących się ze sobą. Tworzą one swojego rodzaju pustki podziemne usytuowane na różnych głębokościach pod powierzchnią terenu i często /aktualnie/ nie kontaktujące się ze sobą. Te skomplikowane układy podziemne są zazwyczaj już niedostępne z powierzchni terenu lub obecnie istniejącej zabudowy naziemnej. Z tego powodu penetracja, dokumentacja i inwentaryzacja tego labiryntu podziemnego miasta jest niezwykle utrudniona, a w wielu miejscach wręcz niemożliwa. Reasumując, niniejsze opracowanie w sensie poznawczym jest pracą pionierską, a sam proces rozpoznania, w celu udostepnienia, zagospodarowania i prezentacji szerokiej publiczności najpiękniejszych odcinków podziemnej trasy będzie długotrwały.
Badania poszukiwawcze i inwentaryzacyjne podziemi na obszarze Śródmieścia w mieście Hrubieszowie
- Zał. 1 - Granice terenowe opracowania - Mapa zasadnicza-sytuacyjna, Hrubieszów, Ob. Śródmieście, skala 1:500
- Zał. 2 - "Karty dokumentacyjne otworów geotechnicznych"
- Zał. 3 - Mapa lokalizacji otworów geotechnicznych wykonanych w trakcie realizacji w sierpniu 2016 r.
- Zał. 4 - "Cyfrowe profile wizyjne sporządzone w trakcie wziernikowania sondami optycznymi otworów geotechnicznych" wykonane w trakcie realizacji opracowania w sierpniu i wrześniu 2016r.
- Zał. 5 - "Wydruki opracowanych echogramów profili pomiarowych z badań georadarowych"
- Zał. 6 - Mapa lokalizacji profili georadarowych wykonanych w trakcie realizacji pracy w sierpniu 2016 r.
- Zał. 7 - Zbiorcze zestawienie lokalizacji otworów geotechnicznych i profili geofizycznych w granicach terenowych opracowania – mapa
- Zał. 8 - „Koncepcja przebiegu trasy łączącej obiekty podziemne pomiędzy budynkiem przy ul. Targowej 23 oraz budynkami przy tzw. „Kozackim Rogu”.pdf
2. Analiza stanu prawnego nieruchomości Sutki Hrubieszów z ISBN Dokumentacja opracowanza przez przy pomocy Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w ramach doradctwa projektowego z ramienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
3. OPZ - Wstępna koncepcja funkcjonalno - przestrzennej zagospodarowania i opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej murowanych podziemi w obszarze centrum Hrubieszowa w zakresie uzgodnionym z Zamawiającym realizowanego w ramach projektu pn. ,,Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020
(Postępowanie przetargowe przeprowadzone w formie zapytania ofertowego zgodnie z regulaminem Urzędu Miasta Hrubieszów - dokuemtacja w UM)
4. Studium wykonywalności wraz z dokumentacją budowlaną na remont i adaptację budynku przy ul. 3-go Maja 10
(Postępowanie przetargowe przeprowadzone w formie zapytania ofertowego zgodnie z regulaminem Urzędu Miasta Hrubieszów - dokuemtacja w UM)
5. Przebudowa, remont i adaptacja lokali usługowych położonych w Hrubieszowie przy ul. Rynek "Sutki" 15 i 17
- Dokumentacja
- ZAPYTANIE: ,,Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo - technicznej dla nieruchomości położonej przy ulicy Rynek ,,Sutki” 15 i 17 w ramach realizacji projektu pn.:
”Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta” który jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 - ZAPYTANIE: „Przebudowa, remont i adaptacja lokali usługowych położonych w Hrubieszowie przy ul. Rynek „Sutki” 15 i 17” w ramach projektu„Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansa na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze miasta”
6. Dokumentacj budowlana - OPRACOWANIE WSTĘPNEJ KONCEPCJI FUNKCJONALNO – PRZESTRZENNEJ ZAGOSPODAROWANIA I OPRACOWANIE KOMPLETNEJ DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ MUROWANYCH PODZIEMII W OBSZARZE CENTRUM HRUBIESZOWA W RAMACH PROJEKTU „REWITALIZACJIA ŚRÓDMIEŚCIA HRUBIESZOWA SZANSĄ NA ELIMINACJĘ ZJAWISK KRYZYSOWYCH ORAZ OŻYWIENIE SPOŁECZNO – GOSPODARCZE MIASTA”
- Dokumentacja
- ZAPYTANIE: Opracowanie wstępnej koncepcji funkcjonalno - przestrzennej zagospodarowania i opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej murowanych podziemi w obszarze centrum Hrubieszowa” w zakresie uzgodnionym z Zamawiającym realizowanego w ramach projektu pn. ,,Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 -
7. Program funkcjonalno-użytkowy wraz z ekspertyzą i inwentaryzacją dla nieruchomości położonych przy ulicach: ul. Rynek Sutki, ul. Rynek, pl. Wolności w Hrubieszowie wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą dla zadania pn.: „Modelowe rozwiązanie problemu hrubieszowskich Sutek” w ramach realizacji projektu pn.: „Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze miasta”.
- Dokumentacja
- ZAPYTANIE: Opracowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego wraz z ekspertyzą i inwentaryzacją dla nieruchomości położonych przy ulicach: ul. Rynek ,,Sutki”, ul. Rynek, pl. Wolności w Hrubieszowie wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą dla zadania pn,, Modelowe rozwiązanie problemu hrubieszowskich Sutek” w ramach realizacji projektu pn.: ”Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta”
8.Przebudowa, nadbudowa, rozbudowa i remont budynku przy ul. 3-go Maja 15A w Hrubieszowie"
- Dokumentacja
- Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo - technicznej dla nieruchomości położonej przy ulicy 3-go Maja 15A w ramach realizacji projektu pn.: ”Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno – gospodarcze miasta”